=>Chat <=Kdo chce může pokecat =)

Není olej jako olej…

18. ledna 2011 v 9:58 | Lusiik |  Zdraví-rady a tipy

Přestože se jim snažíme ve stravě vyhýbat, tuky jsou pro náš organismus nezbytně důležité, protože jsou spolu s bílkovinami a sacharidy základními živinami. Představují bohatý zdroj energie, jsou stavební složkou některých hormonů a pomáhají správnému využívání vitaminů rozpustných v tucích. Známe dva "správné tuky" nezbytné pro dobrou kondici organismu, a to omega 3 a omega 6 mastné kyseliny.
Tuky mohou být původu rostlinného i živočišného. V našem jídelníčku by měly jen maximálně třetinu příjmu tuků tvořit tuky živočišné, kde převažují tzv. nasycené mastné kyseliny, které přispívají ke zvyšování hladiny cholesterolu v krvi a tím i riziku vzniku srdečně-cévních onemocnění. Naše tělo je potřebuje jen v malém množství, zbývající dvě třetiny by měly tvořit kvalitní tuky rostlinné, které cholesterol neobsahují, kromě toho v nich převládají tzv. nenasycené mastné kyseliny, které snižování cholesterolu v krvi právě podporují.

Co se týče živočišných tuků, nejzdravější jsou rybí tuky - mastné látky z mořských živočichů - ryb a vodních savců. V nich najdeme zmíněné nenasycené mastné kyseliny omega 3, které snižují riziko srdečních a cévních onemocnění, mají protizánětlivé účinky, ovlivňují proces srážení krve a zlepšují kvalitu vlasů a nehtů. Na tyto kyseliny jsou bohaté zejména mořské ryby, především makrely, lososi a čerství tuňáci, v našem kaprovi je obsah minimální.

U rostlinných tuků je důležitý nejen jejich správný výběr, ale i jejich použití, protože nesprávným se cenné látky v rostlinných olejích a tucích mohou znehodnotit.

Rostlinné oleje lze vyrábět z desítek rostlinných druhů, nejen z těch všeobecně známých olejnin jako je slunečnice, oliva nebo řepka, ale třeba i z kukuřice nebo rýže. Z hlediska výživy je důležité jaké má olej složení.


Tradiční surovinou pro výrobu olejů je palma olejová a sója, u nás se používá vedle slunečnicového a sójového oleje hlavně olej řepkový, a to nejenom při v potravinářství k přípravě ztužených tuků, ale i jako stolní olej. Přestože byl řepkový olej považován za méně jakostní, ze současných odrůd řepky lze vyrobit olej kvalitou se blížící oleji olivovému - kvůli vysokému obsahu omega - 3 nenasycených mastných kyselin.

Řepkový olej je vhodný do salátů i při pečení, protože má značnou tepelnou stabilitou.

Rostlinou bohatou na zdraví prospěšné tuky - jako je například uvedený omega-3 omega-6 kyseliny - je len, z něhož se využívá na výrobu oleje semínko. Kromě toho má i další pozitivní účinky na organismus. Optimální denní dávka lněného oleje by se měla u dospělého člověka pohybovat okolo jedné lžičky jednou či dvakrát denně, vhodné je jeho použití do studené kuchyně, nejlépe do salátů, protože se tepelně neupravujte.

Díky svým chuťovým vlastnostem je ceněný zejména olivový olej, který je navíc důležitý pro obsah zdraví prospěšných látek. Olivový olej se dělí na pět druhů. Nejkvalitnější je "extra panenský olej" lisovaný za studena - je vyráběn z prvního lisování, neprochází chemickou úpravou stejně jako "panenský olivový olej" - který je méně kvalitní variantou. Další je "rafinovaný olivový olej" - získává se lisováním při vysokých tlacích a za působení tepla a poté prochází chemickou úpravou a "olivový olej - je směsí panenského a rafinovaného oleje. Nejméně kvalitní je " matolinový olivový olej", který se vyrábí se z posledního lisování olivových slupek a pecek a nepoužívá se v kuchyni, ale převážně jen na technické účely.

Olivový olej má v kuchyni široké použití - nejznámější je ve studené kuchyni na dochucení zeleninových salátů, ale neuškodí mu ani tepelná úprava, a to i extra panenskému oleji. V průběhu skladování by měl být chráněn před vysokými teplotami a přímým sluncem.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 hry-online-zdarma-superhry hry-online-zdarma-superhry | Web | 29. srpna 2011 v 14:50 | Reagovat

Chceš vyhrát super telefon Nokia E7? Podívej se na http://raketka.cz/soutez-o-telefon-nokia-e7 a hlasuj(zabere to max 1 minutku) :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama